English|فارسي  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: شنبه ١٧ خرداد ١٣٩٩
-->

 

   چاپ        ارسال به دوست

حوزه سلامت محل سیاسی کاری و سیاسی بازی نیست/ منصف باشیم /با شاخص صحبت کنیم

به قلم دکتر علی افشانی

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی


در پی درج خبری در خبرگزاری فارس آذربایجان غربی تحت عنوان " آذربایجان غربی در حوزه درمان ضعیف ترین استان کشور است" بعنوان مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان لازم دانستم جهت تنویر افکار عمومی مطالبی را بعرض خوانندگان محترم برسانم .

استان آذربایجان غربی به دلایل عدیده و طی سالیان گذشته از محرومیت های زیادی برخوردار بود و شاخصهای سلامت بسیار تاسف آور بود بطوری که همواره از رتبه های 28 و 29 در کشور سخن به میان می آمد  که کمبود شدید فضاهای فیزیکی بهداشتی و درمانی  و قدمت بالای آنها همواره مورد نقد محافل و مورد گلایه مندی گیرندگان و ارائه دهندگان خدمات سلامت بود لذا لازم بود که با برنامه ریزی و بر اساس اولویت بندی ها حرکت کنیم .

بر این اساس دانشگاه علوم پزشکی استان از سال 1392 یعنی دور دوم مدیریت آقای دکتر آقازاده بعنوان رئیس دانشگاه بر اساس برنامه استراتژیک و نقشه راه تدوین شده و با طراحی و اجرای برنامه های کوتاه مدت ، میان مدت و دراز مدت در جهت ارتقای شاخصهای بهداشتی درمانی استان قدم برداشت و خوشبختانه با فضل الهی و همت عالی امروز شاهد رشد شاخصهای توسعه سلامت هستیم که در حال حاضر در بین دانشگاه های برتر کشوری قرار دارد .

البته در ابتدا محدودیتهای اعتباری وجود داشت و اجرای این نقشه راه غیر قابل تصور بود ولی با همراهی و همیاری مسئولین استانی و تشریح سیمای بهداشت و درمان استان امروز توانسته ایم بیش از 80 درصد در برنامه ریزیهایی که داشته ایم موفق گردیم.

امروزه بسیار مفتخر هستیم که 300 هزار مترمربع فضاهای مختلف بهداشتی ،درمانی و آموزشی در سطح استان و در طی چند سال اخیر احداث شده یا در حال احداث می باشند که همه بر پایه نقشه راه توسعه سلامت تدوین شده و همچنین با هدف عدالت در سلامت و توزیع عادلانه امکانات و تجهیزات انجام گرفته است .

کمبود تختهای بیمارستانی موجب بروز مشکلات عدیده در درمان بیماران داشت بطوری که شاخص تخت حداکثر یک  و در برخی جاها 0.8 بازای هزار نفر جمعیت بود ، از طرف دیگر وجود مشکلات عدیده در فضاهای فیزیکی اورژانسهای بیمارستانی مشکل را دو چندان می ساخت لذا از جمله مواردی بود که باید در اولویت کاری قرار می گرفت که اقدامات ارزشمندی در این خصوص انجام شد که به برخی از آنها اشاره می شود .

یکی از پروژه های منحصر به فرد ، پروژه توسعه بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه می باشد که در مدت یکسال با حرکتی جهادی در زیر بنای 20 هزار متر مربع احداث گردید که از نظر کیفیت و سرعت احداث در نوع خود بی نظیر است و به تنهایی توانست 220 تخت را به تختهای بیمارستانی بیافزاید .

توسعه بیمارستان ها در جنوب و شمال استان و همچنین گسترش فضاهای عرصه سلامت در مرکز استان موجب گردید که استان آذربایجان غربی به کارگاه توسعه عرصه سلامت مبدل شود و شاخص تخت به 1.5 برسد که افزایش قابل توجهی در مدت کوتاه بود .

بطوری که در سفر دکتر روحانی ریاست محترم جمهور به استان آذربایجان غربی ( آبان 1397 ) 614 تخت به تختهای استان افزوده شد که شامل بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه با 220 تخت ، توسعه بیمارستان شهید مطهری با 104 تخت ، بیمارستان امام خمینی (ره) خوی با 216 تخت ، دی کلینیک و کلینیک تخصصی و فوق تخصصی تدبیر با 30 تخت ، بازسازی و توسعه بخش قلب بیمارستان طالقانی ارومیه با 44 تخت بود .

از سوی دیگر با توجه به وضع اسف بار بیمارستان زنان در ارومیه ( بخش کوثر ) و نیاز جدی به حل مشکل این بیمارستان ، یک پروژه منحصر به فرد دیگری آغاز شد بنام بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی جامع 300 تختخوابی زنان که امروز شاهد پیشرفت فیزیکی 85 درصدی این پروژه با زیر بنای 30 هزار متر مربع در مدت کمتر از دو سال هستیم و این بیمارستان تنها بیمارستان استان با پد اختصاصی بالگرد برای فوریتهای پزشکی هوایی خواهد بود .

بی شک با انجام پروژه های بیمارستانی در حال احداث در سراسر استان خواهیم توانست به شاخص تخت 1.8 بازای هزار نفر جمعیت برسیم که از متوسط کشوری بالاتر خواهد بود .

البته احداث کلینیک های تخصصی در تمامی شهرستانها ، احداث واحد های تک نفره زایمان در تمامی شهرستانها ، احداث مراکز تشخیص ، غربالگری و درمان سرپایی سرطان ، توسعه بخشهای اورژانس در شهرستانها ، توسعه تختهای ویژه از دیگر افتخارات عرصه سلامت استان در این مدت کوتاه  می باشد .

تجهیز ناوگان آمبولانسی استان با بیش از 100 دستگاه آمبولانس جدید ، راه اندازی اورژانس هوایی ، توزیع عادلانه نیروهای تخصصی در استان نیز  از دیگر اقدامات ارزشمند دانشگاه می باشد . 

البته چون روی سخن مصاحبه مذکور با حوزه درمان است از ذکر تحولات عظیمی که در حوزه بهداشت ، آموزش و پژوهش و غذا و دارو انجام گرفته است پرهیز می کنیم .

اما در خصوص سوالات مطرح شده و پاسخهای آقای دکتر خضری به چند نکته نیز اشاره می شود .

در اولین سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه " هم اکنون شاهد مرگ و میر بسیاری از بیماران پس از جراحی بدلیل عفونت در بیمارستانهای سطح استان هستیم" این موضوع به ذهن خطور می کند که ادعای فوق بر اساس چه مستندات و شاخص هایی توسط خبرنگار محترم خبرگزاری فارس عنوان شده است ؟ و گذشته از اینکه بنظر می رسد این سوال کاملا سوالی هدایت کننده باشد و مصاحبه کننده منتظر پاسخی مثبت و تایید کننده از سوی مصاحبه شونده دارد و البته به این هدف هم می رسد و نماینده محترم بی آنکه با شاخص یا مستند نظر خود عنوان نماید فقط به تایید سوال مصاحبه کننده می پردازد و البته از آقای دکتر خضری که خود عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز هست این انتظار می رفت که با عدد و رقم و مستند به این سوال پاسخ می داد که انتظار نابجایی هم نیست .

البته ایشان نه تنها پاسخی منطقی به سوال نداده اند بلکه موضوع غیر مرتبط و نادرست دیگری را مطرح کرده اند و به ادعای حضور سه روز در هفته رئیس دانشگاه پرداخته اند و اینکه آقای دکتر آقازاده از راه دور دانشگاه را کنترل می کند .

در این خصوص ضمن اینکه اعلام می کنیم این ادعا ، کذب محض می باشد باید بگوییم وقتی خبرنگار فارس این همه به شاخصهای سلامت اشرافیت دارد ( !!!!!!!!) خود نیز می تواند از دانشگاه علوم پزشکی تبریز موضوع را استعلام نماید و صحت یا سقم خبر را هم درج کند .

اما نکته قابل توجه این است که اگر در استان محرومی مثل آذربایجان غربی مدیری توانسته است که در یکسال پروژه بیمارستان 220 تختخوابی را در 20 هزار متر مربع و با کیفیت مناسب ، آن هم در یکسال احداث کند یا پروژه عظیم بیمارستان جامع زنان را با 300 تخت و در 30 هزار مترمربع در طی دوسال علیرغم مشکلات اقتصادی کشور به پیشرفت فیزیکی 85 درصد برساند یا 180 خانه بهداشت را در عرض یکسال احداث نماید یا بیمارستان آیت الله خویی را در عرض سه سال از پیشرفت فیزیکی 30 درصد به 98 درصد برساند یا بیمارستان امام خمینی (ره) شهرستان خوی را در مدتی اندک تجهیز نماید و دهها مثال دیگر ، نمی توان و نباید هم باور کرد که با کنترل از راه دور بتواند چنین کاری را انجام دهد .

در کنار این موضوع باید بگوییم فردی که برای دیدن تنها فرزند خود در تبریز ، گاها حتی هفته ای یک روز هم فرصت ندارد ، چنین اتهامی بسیار دور از انصاف است و واقعا امان از دست بی اخلاقی ها .

نکته بعدی ادعای آقای دکتر خضری مبنی بر دامپزشک بودن معاون سابق غذا و داروی دانشگاه و رئیس فعلی دانشکده داروسازی ارومیه می باشد که باید بعرض برسانیم که آقای دکتر ملکی نژاد دارای تخصص توکسیکولوژی ( سم شناسی ) بوده و دامپزشک نیست و جالب توجه اینکه این استاد ارجمند از سوی آقای دکتر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بعنوان عضو هیات ممتحنه و ارزشیابی رشته داروسازی کشور نیز منصوب شده اند .

در بخش دیگری از سخنان نماینده محترم ادعای رتبه 31 حوزه درمان دانشگاه در کشور مطرح شده است که گذری به مصاحبه ایشان با یکی از خبرگزاری هادر سال  1396 کردیم که در آن مصاحبه ایشان شاخص مربوطه را 29 اعلام کرده بودند که بنظر می رسد اصولا با اینهمه افزایش تخت و متخصص و امکانات باید ارتقا می یافتیم ولی بر اساس گفته ایشان ( البته بدون اعلام شاخص و مستندات ) پس روی هم کرده ایم که باید گفت یا زمان برای این نماینده محترم ، سکون داشته و از حرکت ایستاده است یا اینکه خیلی بکندی سپری شده است که اطلاعاتی درست و دقیق  بدست نیاورده اند و در جریان اقدامات انجام شده و ارتقاهای شاخصهای درمانی قرار نگرفته اند و لذا توصیه می کنیم که منابع اطلاعاتی و آماری خود را به روز نمایند .

هر چند ایشان بدون دلیل و ارائه شاخص به افزایش مرگ و میر مادران باردار و نوزادن اشاره کرده اند ولی دانشگاه علوم پزشکی بعنوان یک مرکز علمی معتبر بر اساس آمار و مستندات موارد زیر را بعرض می رساند .

شاخص مرگ نوزادان:

تعداد مرگ نوزادان از 567 مورد در سال 1394 به 473 مورد در سال 1397 کاهش پیدا کرده است. میزان این شاخص در استان آذربایجان غربی معادل 6.8 در هزار تولد زنده می باشد در حالیکه میانگین کشوری این شاخص 10 به ازای هزار تولد زنده است.

 شاخص مرگ کودکان زیر 5 سال:

تعداد مرگ کودکان زیر 5 سال از941 مورد درسال 1394 به733مورد درسال 1397 کاهش پیدا کرده است. میزان این شاخص در استان آذربایجان غربی معادل4.13درهزارتولد زنده می باشد در حالیکه میانگین کشوری این شاخص1.15به ازای هزارتولد زنده است.

 شاخص مرگ مادران باردار:

تعداد مرگ مادران از 17 مورد در سال 1394 به 8 مورد در سال 1397 کاهش پیدا کرده است. میزان این شاخص در استان آذربایجان غربی معادل 6.14به ازای صدهزار تولد زنده می باشد در حالیکه میانگین کشوری این شاخص 20 به ازای صدهزار تولد زنده است.

 در خصوص عفونتهای بیمارستانی نیز در شاخص های مدیریت بهینه در استفاده از آنتی بیوتیک ها ، رعایت بهداشت دست ، فراوری مجدد لوازم پزشکی ، اجرای دستورالعمل وزارتی ضد عفونی تجهیزات و محیط بیمارستان پیشرفت این دانشگاه در حد مطلوب بوده است .

ضمن اینکه کمیته بررسی موارد مرگ بیمارستانی و خطاهای پزشکی به بررسی موارد مربوطه می پردازد ، هیچگونه افزایشی در مرگ و میر ناشی از عفونتهای پس از اعمال جراحی وجود نداشته است .

در بخش دیگری از این مصاحبه ، آقای دکتر خضری اعلام کرده اند که بعد از ماه مبارک رمضان آقای دکتر نمکی وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی برای رصد شاخصها به استان سفر می کنند البته بخش اول سخنان ایشان درست هست و انشاالله مقام عالی وزارت به استان سفر خواهند کرد ولی هدف این سفربازدید از پروژه ای مهم عرصه سلامت و افتتاح چند پروژه مهم می باشد .

اما در کنار این مطلب لازم دانستم مطلبی را از دیدگاه آقای دکتر نمکی در خصوص اقدامات انجام یافته در حوزه سلامت استان  بعرض برسانم . 

در مصاحبه ای که اینجانب با جناب آقای دکتر نمکی در سفری که به استان داشتند انجام دادم ( مرداد 1397 ) عین جملات ایشان را به رشته تحریر در می آورم "  من عاشق ترین آدمها را در عرصه خدمت به مردم در این استان یافتم و بخصوص برادر عزیزم آقای دکتر آقازاده یکی از همین عاشق های پا به قرصی هست که در این عرصه می بینیم و امیدوارم با همت این عزیزان بتوانیم در آینده زیر ساختهای خوبی را در نظام ارائه خدمات سلامت این استان ببینیم "

البته این دیدگاه را جناب آقای دکتر هاشمی وزیر سابق بهداشت درمان و آموزش پزشکی هم نسبت به کارهای بزرگ انجام یافته در عرصه سلامت استان داشتند و باز هم در مصاحبه ای که اینجانب در یکی از سفرهایشان به استان انجام دادم ( شهریور 1397 ) و از ایشان خواستم احساس خود از افتتاح ها و بازدید های بعمل آمده از پروژه های عرصه سلامت بیان کنند گفتند : " به نظر من چیزی به غیر از زبان تشکر و احترام به همه کسانی که برای مردم زحمت کشیده اند و در طول چند سال گذشته در استان با راهبری دوست و برادر بسیار نازنین،عزیز و مجاهد جناب آقای دکتر آقازاده این همه توانسته اند موجب رضایت مردم شوند نباید گفت و فقط باید تشکر کرد و انشاالله خداوند به همه آنها عوض خیر بدهد و همانطور که دل مردم این استان را شاد کردند خداوند انشاالله دل خودشان ، عزیزانشان و رفتگانشان را شاد نماید"

و این دیدگاه را نه فقط مسئولین استانی و وزارتی که حتی مسئولین سایر وزارتخانه ها نیز در خصوص اقدامات فاخر عرصه سلامت استان داشته و دارند . 

در نهایت باید بگویم ریاست دانشگاه بر این باور است که سلامت مقوله ای نیست که در آن سیاسی کاری و سیاسی بازی مطرح شود .

وی بخشی نگر نیست  و اهتمام ویژه برای خدمتگزاری به مردم را دارد .

وی اصلا ادعایی ندارد که هیچ مشکلی نداریم ولی در عین حال کارهای بزرگی هم انجام گرفته است که چشم بستن بر آنها بی انصافی است .

بر این باور هستیم که با وفاق ، همدلی و هم افزایی است که میتوان بر مشکلات فائق آمد .

و در نهایت باید گقت: چه خوب است که حداقل در این ایام ماه مبارک رمضان ، تقوای الهی و رعایت اخلاق را پیشه خود سازیم .

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی

 

 

 


٢٢:١٠ - جمعه ١٠ خرداد ١٣٩٨    /    شماره : ٢٤٨٣٦    /    تعداد نمایش : ٥٧٠خروج