English|فارسي  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: شنبه ١٦ فروردين ١٣٩٩
-->

   چاپ        ارسال به دوست

به گزارش اصغرزاده مسئول روابط عمومی حوزه درمان دانشگاه

نظام ارجاع و وضعیت استقرار آن در آذربایجان غربی

دکتر حمید رحیمی

دبیر ستاد پزشک خانواده و نظام ارجاع الکترونیک دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی


نظام ارجاع الکترونیک بخشی از یک پروژه بزرگ ملی در خصوص ایجاد پرونده الکترونیک سلامت بیماران بوده و در راستای تشکیل این پرونده ،چندین بسته الکترونیک طراحی شده که یکی از این بسته ها نظام ارجاع الکترونیک می باشد.

محور اصلی نظام ارجاع، پزشک خانواده است با رویکرد این که هر شهروند ایرانی در هر نقطه ای از کشور باشد باید زیر نظر یک پزشک خانواده بوده و پزشک خانواده مسئولیت حفظ سلامت و پیگیری مشکلات روند درمان بیماری فرد رو عهده دار می باشد.

در طول مسیر درمان در طول مسیر درمان بعد از اینکه پزشک خانواده بیمار را معالجه و درمان کند و در مراحلی نیاز پیدا بکند که بیمار از خدمات تخصصی برخوردار شود و به یک سطح تخصصی ارجاع داده بشه این کار توسط پزشک و تیم مربوطه در بستر الکترونیک انجام می شود.

نکته مهم و کلیدی این روند در این است که پزشک متخصص بعد از اینکه بیمار را درمان کرد برحسب وضعیت بیمار پسخوراندی از وضعیت بیمار را به پزشک خانواده ارجاع می دهد که پزشک خانواده با مطالعه این گزارش در جریان روند تشخیص و درمان بیمار قرار خواهد گرفت که از طریق این چرخه به تدریج تسلط پزشک خانواده بر بیمار و خانواده بیشتر شده و نظلام سلامت به این صورت ارتقاء پیدا خواهد کرد.


مراحل پیاده سازی نظام ارجاع شامل چهار مرحله است که به ترتیب

1-    اعلام آمادگی مرحله

2-    اصلاح زیر ساختها

3-    آموزش و فرهنگ سازی

4-    بهره برداری

 است . وضعیت نظام ارجاع در استان آذربایجان غربی بدین صورت است که در اکثر شهرستانها مرحله ایجاد زیرساخت و آموزش انجام شده و کاملا راه اندازی شده و تابحال حدود بیست هزار نفر در  این بستر ارجاع شده اند،درحال حاضر نیازمند توسعه،فرهنگ سازی و آموزش همگانی در سطح جامعه هستیم تا به یک روند کاملا پایدار برسیم و این نیازمند زمان است.

در حوزه ارومیه و در حوزه بهداشت درمانگاه هایی هست که مستقیم از سطح یک به سطح دو بیماران ارجاع و ویزیت می شوند و بیمارستانهای ارومیه بیماران ارجاعی را از طریق روش دستی ارجاع می نمایند،  لازم به توضیح است که بحث ارجاع در گذشته هم در قالب ارجاع کاغذی بوده  ولی درحال تغییر به ارجاع الکترونیک با ویزگی های جدیدمی باشد.

ضمنا ارجاع سطح دو به سه و یک به سه در سطح استان در حال انجام است ولی الکترونیکی سازی در سطح دو به سه صورت نگرفته که نیازمند آماده سازی زیر ساختها است.

در نظام ارجاع کلا برنامه ریزی به صورت سه گام است، گام اول اجرای طرح در شهرستانهای زیر بیست هزار نفر ، گام دوم شهرستانهای بالای بیست هزار نفر و گام سوم ارجاع از بخش خصوصی به دولتی و بلعکس است، برنامه مدیریت برای استقرار کامل نظام سلامت بدین صورت است که ما الان در شرایط گام یک و دو هستیم یعنی ارجاع از شهرستانهای زیر بیست هزار نفر و بالای بیست هزار نفر و گامهای بعدی مستلزم آماده سازی و بستر می باشد که انشاالله و به یاری خداوند در یک سال آینده مهیا خواهد شد.

 

 


١٥:٢٥ - شنبه ٢٨ دی ١٣٩٨    /    شماره : ٢٨٦٣٣    /    تعداد نمایش : ٢٤٧خروج