English|فارسي  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: جمعه ١٧ مرداد ١٣٩٩
-->

 

   چاپ        ارسال به دوست

تلاشگران عرصه درمان نقش بزرگ خود را در این شرایط بحرانی به خوبی ایفا کردند و در حال تداوم خدمت رسانی هستند

دکتر ابراهیم حسنی

معاون امور درمان دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی

 بی‌شک تلاش‌های ایثارگرانه و از خودگذشتگی کادر درمانی و خانواده نظام سلامت همیشه و بخصوص در این ایام بحرانی شیوع کرونا بر کسی پوشیده نیست در این روزها که همه برای حفظ جان خویش و در امان ماندن و مواجه نشدن با ویروس منحوس کرونا در خانه‌های خود می‌مانند پزشکان،  پرستاران، ماماها و خانواده نظام سلامت علاوه بر توصیه به هموطنان جهت رعایت بهداشت فردی، در خانه ماندن و رعایت فاصله گذاری اجتماعی ، برای حفظ جان آنها در خط مقدم جبهه مقابله با بحران کرونا ویروس ایستاده و با وجود مشکلات عدیده ، خدمت بی منت و بی ادعا را سرلوحه خود قرار داده و حقیقتاً سهم و نقش بزرگ خود را در این شرایط بحرانی به خوبی ایفا کردند و در حال تداوم خدمت رسانی هستند .

مطمئناً هیچ کلامی نمی تواند عمق تلاش این عزیزان را در شرایط فعلی بیان کند چرا که هر آنچه در این مسیر اتفاق می‌افتد حاصل عشق به خدمت صادقانه و کوشش برای صحت بیماران و سلامتی جامعه می باشد .

لذا امسال با توجه به بحران پیش آمده و تلاش وصف ناپذیر همکاران عزیزمان در مراکز درمانی، روز دوم هفته سلامت به نام کادر درمانی با شعار "پزشکان، پرستاران، ماما و خانواده نظام سلامت در مقابله با کرونا "نامگذاری شده است.

بعد از تشکیل ستاد بحران در کشور، در استان ما نیز فعالیت‌های قرارگاه دانشگاهی استان با استفاده از ظرفیت‌های موجود دانشگاه و با توجه به تجارب قبلی کارکنان بیمارستان ها در حوادث، بلایا، همه گیری ها و بیماری های عفونی و همچنین با وجود کادر درمانی متعهد و متخصص در حوزه های مختلف پزشکی، پرستاری، آزمایشگاه، مامایی و سایر واحدها ، توانستیم تاکنون کارنامه قابل قبولی را در سطح استان ارائه نماییم.

تامین نیروی انسانی و تجهیزات مورد نیاز در اولویت برنامه های حوزه درمان قرار دارد لذا جابجایی و تامین نیروی پرستاری لازم در مراکز درمانی ریفرال و مورد نیاز، اجرای دستورالعمل گروه های پرخطر جهت کادر درمان تا حد امکان ( مادران باردار، مادران شیرده، بیماری های مادران شیرده ، بیماری‌های زمینه‌ای و... ) پیگیری و تامین وسایل حفاظت فردی،باهمکاری معاونت های غذا و دارو و توسعه مدیریت و منابع دانشگاه جهت توزیع عادلانه وسایل حفاظت فردی به کلیه بیمارستان های تابعه از جمله اقدامات در این زمینه می باشد.

دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی حجم قابل توجهی از خدمات را برای مراجعین سرپایی و بستری در مراکز درمانی ارائه نموده است و خوشبختانه تاکنون کمبود قابل توجهی برای گیرندگان خدمت نداشته‌ایم و تلاش حداکثری شده تا چالش های پرسنلی در مراکز درمانی را به حداقل برسانیم و با توجه به کاهش مراجعات بیماران غیر کرونایی به بیمارستان ها ناشی از شیوع بیماری کرونا،این مراکز با چالش های مالی مواجه هستند که سعی داریم آن را پیگیری و وضعیت را به شرایط عادی برگردانیم و با همکاری سازمان  های نظام پزشکی، پزشکی قانونی و مدیران گروه‌های آموزشی دانشگاه در تلاش هستیم خدمات برای بیماران غیر کرونایی به تدریج در بیمارستانها شروع و با انجام اعمال جراحی و بر اساس پروتکل های دریافتیو با حفاظت های کامل پرسنلی انجام شود.

همچنین درمانگاهها نیز می توانند با رعایت مسائل بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی فعالیت های خود را آغاز نمایند.

با توجه به اینکه هنوز بیمارستان ها از شرایط کرونایی پاک نشده اند و احتمال خطر در بیمارستان ها بیشتر است در نتیجه رعایت ملاحظات بهداشتی و ایمنی بایستی به قوت خود پابرجا باشد و ما نیز به شدت آمار بیماران کرونایی را رصد می‌کنیم و در این راستا نظارت دقیق و مستمری را داریم.

بر خود وظیفه می دانم از زحمات مجموعه دانشگاه علوم پزشکی  علی الخصوص پرسنل درمانی در جهت تلاش برای حفظ سلامتی مردم استان قدردانی نمایم و امیدوارم با همراهی مردم در رعایت اصول پیشگیرانه فردی و اجتماعی و با حفظ فاصله گذری اجتماعی ، بتوانیم با موفقیت از این مرحله عبور و به مرحله ایمنی نسبی و کلی برسیم.

 

 


١٤:٥٤ - چهارشنبه ٣ ارديبهشت ١٣٩٩    /    شماره : ٣٠٥٨١    /    تعداد نمایش : ١٦٩خروج