English|فارسي  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: جمعه ٢٨ خرداد ١٤٠٠
-->

 

 

   چاپ        ارسال به دوست

پیام معاون درمان دانشگاه به مناسبت روز ملی اهدای عضو

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در پیامی به مناسبت روز ملی اهدای عضو، هدیه دادن زندگی به همنوع را زیباترین یادگاری دانست که انسانی می تواند به هم نوع خود دهد.

" هرگاه کسی باعث بقای نفسی شود مانند آن است که باعث نجات جان تمام انسان ها شده است "
قرآن کریم، سوره مبارکه مائده آیه ٣٢

دکتر ابراهیم حسنی با تأکید بر پیشرفت علم و تکنولوژی و تخصص جراحان کشورمان در پیوند اعضا، ایران را از کشورهایی دانست که نجات جان بشر را از طریق پیوند اعضای اهدا کنندگان مرگ مغزی سال‌ها است پذیرفته است در حالی که در بسیاری از کشور‌ها هنوز این کار را مجاز نمی‌دانند.

 

دکتر حسنی ضمن ستودن روحیه فداکاری و ایثار اهدا کنندگان کشورمان در این پیام افزود: سی و یکم اردیبهشت ماه "روز ملی اهداء عضو" یادآور لحظه ی زیباییست که چندین انسان با اعضای پیکر یک انسان دیگر، با گرفتن جانی دوباره زندگی خود را از سر می گیرند؛ پدران و مادران ایثارگری که به دور از دنیا پرستی و تعلقات دنیوی، اعضای پیکر جگر گوشه هایشان را به صورت رایگان و به عنوان هدیه به خانواده گیرنده اهدا می کنند.

خانواده های اهداء کننده عضو، اعضایی را که قرار است زیر خروارها خاک از بین بروند را با اهداء به افراد نیازمند پیوند، جانی دوباره می بخشند و قلبی را که قرار بود از حرکت باز ایستد به تپش واداشته و در بدن دیگری زنده می‌ماند؛ این کار بزرگ فقط از عهده‌ی قهرمانان واقعی زندگی برمی‌آید و بر این عقیده ام که میتوان هدیه دادن زندگی به همنوع را زیباترین یادگاری دانست که انسانی می تواند به هم نوع خود دهد.

 وی ضمن تبریک این روز فرمودند دین مبین اسلام، اهمیت فوق العاده ای برای نجات جان انسان ها قائل شده و بر همین اساس موضوع اهدا عضو در کشور ما به عنوان یک کشور اسلامی، نیازمند فرهنگ‌سازی بیشتری است که رسانه های گروهی نقش بسیار حساس و ارزنده ای را در راستای تحقق این امر مهم بر عهده دارند.


 

 

 


٠٨:٠٧ - جمعه ٣١ ارديبهشت ١٤٠٠    /    شماره : ٣٧٠٢٤    /    تعداد نمایش : ١١٩خروج