برای جستجو عبارت موردنظر خود را وارد کنید

چرا شعار سال «مهار تورم و رشد تولید» انتخاب شد؟

 

 حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲ هجری شمسی، با تبریک عید نوروز به آحاد ملت ایران و همه ملت‌هایی که نوروز را گرامی می‌دارند، مهمترین مسئله کشور در سال گذشته را موضوع اقتصاد و معیشت مردم دانستند و با تاکید بر اینکه امسال نیز اقتصاد، مسئله اصلی کشور است، شعار سال ۱۴۰۲ را «مهار تورم و رشد تولید» اعلام کردند. 

خبرگزاری فارس در همین خصوص با توجه به نامگذاری شعار سال ۱۴۰۲ توسط مقام معظم رهبری و اهمیت اقتصاد، گفتگویی را با حکمت الله نوذری استاد دانشگاه و کارشناس ارشد استراتژیک استان بوشهر انجام انجام داده است.

چه دلیلی داشت که مردم سرافراز انقلاب اسلامی در این ۴۴ سال عمر انقلاب اسلامی با وجود همه مشکلات مخصوصاً اقتصادی موفق بیرون آمدند؟ 

به طور خلاصه سه دلیل مهم را می‌توان اشاره کرد دهه اول رهبری امام خمینی(ره) در زمان خود و سه دهه هم مقام معظم رهبری انقلاب اسلامی را به سلامت از این همه مشکلات مخصوصاً اقتصادی به سلامت عبور دادند به عقیده علما و نخبه‌ها، مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای زمانی فکر می کنند. 

 با توجه به نامگذاری شعار سال ۱۴۰۲ با عنوان «مهار تورم و رشد تولید»، سال‌ها است مبحث اقتصاد به عنوان اولویت شعارهای سال قرار داده شده است دلیل آن را بیان بفرمایید؟ 

در این چند سال مقام معظم رهبری موضوعات اقتصادی را سرلوحه شعارهای موقع سال تحویل نوروزی بیان می‌کنند و دولتمردان را ملزم می‌کنند روی این مسائل متمرکز شوند و تنها چیزی که می‌تواند مردم ما را سست و ضعیف کند بحث اقتصادی و معیشتی و سفره‌های مردم است. 

نظرتان را در مورد شعار سال ۱۴۰۲ مقام معظم رهبری که مهار تورم و رشد تولید بیان کردن بفرمایید؟ 

با وجود تلاش‌هایی که دولت انقلابی سید ابراهیم رئیسی دارند انجام می‌دهد و خیلی کارهای زیربنایی هم انجام داده و دارند ریل گذاری واقعی را انجام می‌دهند طبیعی بود و از آن طرف هم هجوم و تهاجم بین الملل امسال را مقام معظم رهبری برای مهار این تورم و رشد تولید بیان فرمودند که امیدواریم در سال جدید مهار تورم و رشد تولید اتفاق بیفتد. 

اولین دلیلی که برای این می‌توان در نظر گرفت مردم و امت اسلامی است که واقعاً همیشه در صحنه بوده و هستند بعد از رهبری پیامبر گونه مقام معظم رهبری مردم و امت اسلامی همیشه در صحنه و گوش به فرمان بودند و در مواقع حساس آماده جانفشانی بودند و دومین عامل کارآمدی نظام اسلامی دینی که دشمن دقیقاً می‌خواهد به آن ضربه بزند دین به همه مسائل مهم پاسخ و راه حل دارد و در دید اسلام بن بست وجود ندارد. 

چرا در این ۱۵ سال گذشته مقام معظم رهبری در پیام‌های نوروزی سال نو به مسائل اقتصادی اشاره می‌کنند؟ 

مقام معظم رهبری در این ۱۵ سال گذشته به مسائل مهم اقتصادی متمرکز بوده است چون فشار اقتصادی روی مردم فشار می‌آورد و به دولتمردان، مسئولین و مدیران تذکر می‌دهند که فشار اقتصادی را یا بی‌اثر یا خنثی کنند. 

جهاد تبیین هم در مهار تورم و رشد تولید نقشی دارد؟ 

قطعا؛ جهاد تبیین همین جا صداقت پیدا می‌کند. هر کسی و با هر وسیله‌ای که قابلیت‌ها و توانمندی‌ها انقلاب اسلامی را برای آحاد مردم به ویژه جوانان مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند و واقعیت‌ها را روشنگری کنند. 

 آیا فعالان اقتصادی نیروهای مردمی به ویژه جوانان می‌توانند وارد کارزار شوند و کمک به حل مشکلات اقتصادی و رشد تولید کنند؟ 

بله، باید فعالان اقتصادی و نیروهای مردمی را در دست بگیرند و هر جا مردم حضور دارند ما مشکلی مشاهده نمی‌کنیم و مقام معظم رهبری به درستی مردم را در این صحنه دعوت کردند در مواسات و کمک‌های مردمی مثل دفاع مقدس اگر مردم وارد عرصه دفاع مقدس نمی‌شدند سرنوشت جنگ معلوم نبود که چه می‌شود با وجود نیروهای نظامی و انتظامی با ورود نیروهای مردمی که وارد شدند و توانستیم پیروزی‌هایی کسب کنیم و موفق بودیم. 

مهمترین ماموریت دشمن در حال حاضر برای انقلاب اسلامی چه می‌باشد؟ 

مهمترین ماموریت دشمن در این برهه حساس ناامیدی مردم از انقلاب اسلامی است چون برایشان بسیار مهم است، رسانه‌های معاند از صبح تا شب طبق ماموریت کاریشان این است کاری کنند که مردم ایران نسبت به انقلاب اسلامی ناامید شوند. 

ارزیابی شما از دولت سیزدهم در مهار تورم و رشد تولید و بحث فعالیت کمک به اقتصاد جامعه بیان بفرمایید؟ 

دولت آیت الله سید ابراهیم رئیسی‌ تلاش‌ها و ریل‌گذاری‌های زیادی را انجام داده است با یک مثال، دولت آقای رئیسی مثل یک گروه کوهنورد است که در حال کوهنوردی و تلاش برای فتح قله هستند ولی عده‌ای از بالا قصد ضربه زدن دارند که نگذارند آن گروه کوهنورد طی مسیر کرده و به سمت بالا بروند و یک عده هم از پایین پای کوهنوردان گرفته و فشار به سمت پایین دارند تا نتوانند به سمت بالا روند و این مصداق دولت انقلابی آقای رییسی است. 

نظرتان در مورد تیم اقتصادی دولت سیزدهم بیان بفرمایید؟ 

تیم اقتصادی دولت آقای سید ابراهیم رئیسی یک مشکل دارند، مثل روسیه با وجودی که می‌دانست قرار است جنگی به وجود بیاید، روسیه آمد صحنه بین الملل را به نفع خودش از بعد اقتصادی کرد، چون برتری داشت نسبت به اروپا. یک در بحث گاز و نفت که روسیه به اروپا صادر می‌کرد دوم در بحث موارد غذایی مثل گندم روغن، ذرت به اروپا صادر می‌کرد. در اولین اقدام بیان کردند تولیدات خود با روبل می‌فروشیم که با پول کشور خودمان باشد و تلاش داشتند که ارزش پول ملی خودش بالا ببرد و در صحنه بین الملل و معادلات دلار را حذف کردند و اظهار داشتند به شرطی صادرات انجام می‌دهیم که با روبل روسیه به حساب کشور روسیه پرداخت کنید، کشورهایی اروپایی، مقداری مقاومت کردند ولی دیدن فایده ندارد و مجبور شدند کوتاه بیایند و در روسیه یک ریال تورم نیست و همانطور مانده.

ولی دولت دکتر سید ابراهیم رئیسی نتوانسته است، دلار را از صحنه معادلات بانکی خود نمایند، اگر تیم اقتصادی رئیسی موفق شوند دلار را از صحنه معاملات و معادلات بانکی خود خارج کنند و این اتفاق خوب پیش بیاید با وجودی که در عرصه بین الملل نفت به چند کشور با پول خودمان به فروش می‌رسانیم که خیلی خوب است و تنها مشکلی که در تیم اقتصادی آقای رئیسی وجود دارد باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن دلار را از صحنه معادلات و معاملات بانکی خود خارج کنند اگر موفق شوند این کار را کنند ان شاء الله در ایران اتفاق خوبی می‌افتد که در آینده بهتر معلوم می‌شود و مردم بهتر نتیجه این اقدام جهادی خواهند دید. 

آیا جراحی اقتصادی دولت سیزدهم توانسته است در مهار تورم و رشد تولید کمکی کرده باشد؟ 

دولت در مسیر خودش دارد تلاش می‌کند و اطمینان پیدا کنید تیم‌های مختلفی کارشناسی خوبی انجام دادند و تیم اقتصادی ریل‌گذاری خودش دارد خوب پیش می‌برند و البته خیلی‌ها سعی دارند موانعی درست کنند و هر جراحی عواقب و اثراتی دارد و به نظر من باید یک اتفاق بیفتد قیمت اقلام اصلی را ثابت نگه دارند و اجازه ندهند بالاتر از این برود و مزد و دستمزد هم مطابق با آن بالا بیاورند و قدرت مالی مردم و کارگران و قدرت سفره مردم را هم بالا ببرند. ولی در هر صورت مدیریت یک کشور از لحاظ اقتصادی سخت است. 

به نظرتان رشد تورم را چگونه می‌توان کنترل کرد؟ 

باید عرضه و تقاضا منطبق کنیم و برنامه‌ریزی داشته باشیم، مثلاً با مدیریت خوب مشکل چندین‌ساله آب استان بوشهر تقریبا حل شده است و چرا در اغتشاشات استان خوزستان کمترین نقش تنش را داشتند دلیل را می‌توان بررسی کنید و متوجه شوید، استان خوزستان به دلیل قومیت آن منطقه تنش‌زا است ولی در این ایام استان خوزستان کمترین تنش را داشتند دلیلش این بود که دولت دکتر سید ابراهیم رئیسی قبل از این اتفاقات توانسته بود خدمت کند و مشکل آب و فاضلاب آن منطقه را سر و سامان دهد و نقش خدمت‌رسانی دولت به مردم جواب داده بود و وظیفه مدیران دولتی این است به مردم خدمت کنند و هیچ کدام از این موضوعات پیش نمی‌آید چون مردم جمهوری اسلامی ایران مدیری را می‌خواهند که برای‌شان خدمت کند.

نظرتان را در مورد خسته شدگان به انقلاب اسلامی و ربط دادن آن به رشد تولید و مهارت تورم بیان کنید؟ 

ما دو مشکل داریم اخبار خوب دولت در بحث مهار تورم و رشد تولید مثل جراحی اقتصادی را تیره به خسته شدگان از انقلاب اسلامی می‌رسانند و دشمن دقیق دست گذاشته روی همین که خدمات دولت در بحث مهار تورم و رشد تولید کم اهمیت و با رسانه‌های همسو با خودشان تمام تلاش دارند می‌کنند که مردم ایران را نا امید کنند و در همین راستا است ما این تعداد افراد کم را اگر قابل هدایت هستند را راهنمایی کنیم و اگر هم نمی‌شود باید برخورد کرد.به نظر من مدیران دولت ما هم فقط به فکر خدمت به مردم و رفع مشکلات انها باشند چون خدمت به خلق خدا عبادت است. 

  • لطفا در تنظیمات صفحه گروه های خبری را جهت نمایش انتخاب نمایید.
تنظیمات قالب